Крапельний полив – найефективніший метод поливу, ККД якого на 80-90% вищий, ніж у інших систем поливу. Використовуючи метод краплинного зрошення ви заощаджуєте водні ресурси, але це не єдине плюс використання краплинних систем. Крапельне зрошення дає низку переваг:
- крапельний полив простий у використанні та монтажі;
- вода при поливі потрапляє безпосередньо до кореневої системи рослини;
- рослини не мають проблем із перезволоженням (деякі рослини можуть занедужувати від надмірної кількості води);
- його можна використовувати кілька сезонів;
- при правильному монтажі легко прибрати з ділянки та зібрати наступного сезону;
- спланувати за новою схемою.
Висока ефективність краплинних систем поливу обумовлюється тим, що вода вбирається відразу в ґрунт, а не випаровується, перш ніж потрапити в ґрунт. Незважаючи на всі перераховані переваги в нашій країні використання краплинного поливу поширене не так широко. Деякі наші громадяни думають, що комплектуючі та й взагалі сама система дуже дорого коштують, складні в установці та недовговічні. Це зовсім негаразд. Вартість комплектуючих не така висока, плюс варто відзначити, що економія води при поливі з лишком окуплять витрачені кошти протягом одного сезону. Установка капельного поливу також не є складною процедурою, необхідно правильно спланувати свою ділянку, враховуючи той факт, що майбутньому буде необхідно монтувати краплинну систему. Для правильної установки рекомендую попередню схему на листку. Нижче на малюнку представлено найпростішу схему пристрою крапельного поливу.
Комплектуючі крапельного поливу
Перш ніж проектувати систему, розглянемо, які частини нам можуть знадобитися і які взагалі існують комплектуючі і для чого вони використовуються.
Зворотний клапан. Це пристрій, що запобігає попаданню води із системи поливу в загальну систему подачі води. Зворотний клапан необов'язкове використовувати, але якщо для поливу ви використовуєте якийсь резервуар або ємність бажано встановити зворотний клапан, він запобігає попаданню бруду, бактерій та інших елементів у ємність із водою.
Редуктор тиску. Пристрої для зниження тиску води в системі та утримування його на заданому рівні. Редуктори тиску застосовують для регулювання тиску в системі. Часто буває так, що тиск у системі дуже високий. При високому тиску деякі пристрої можуть зіпсуватись. Наприклад, крапельна стрічка при надто високому тиску може порватись або луснути. Якщо тиск у вашій системі підходить, то установка редуктора необов'язкова, але, як ми знаємо, тиск може змінюватися, а для краплинного поливу рекомендується постійний тиск в системі. Зазначу, що якщо в системі подачі води надто слабкий тиск, редуктор вам нічим не допоможе, тому що він не має зворотної дії.
Фільтри. Використовуються для очищення води. Якщо Ви використовуєте для поливу річкову воду або вода в системі може містити частинки бруду, тину або інші елементи, рекомендується використовувати фільтр. Якщо не використовувати фільтр, то крапельниці можуть засмічуватися при цьому воду через засмічену крапельницю погано надходить до рослини.
Адаптери для трубки крапельного поливу та крапельної стрічки. Сюди входять такі пристрої як: фітинги, муфти, cтартконектор, трійники, крани, заглушки. Кожен із цих пристроїв ми розглянемо в окремій статті. На відміну від інших комплектуючих ці пристрої інтуїтивно зрозумілі у використанні, єдине, що слід пам'ятати при покупці фітингів та подібних пристроїв, це діаметр, він повинен відповідати діаметру трубки.
Трубка для крапельного поливу. Найпростіша частина крапельного поливу використовується в більшості систем. Вона прокладається між рослинами, у краплинну трубку монтуються крапельниці. Як правило, це поліетиленова трубка з низьким рівнем тиску. Розміри трубки вказується у метричній системі, але буває виняток. Наведу найпоширеніші розміри: 12 мм (0,455" або 3/8"), 16 мм (0,620" або 1/2"), 18 мм (0,720" або 1/2") та 24 мм (0,940" або 3/4) "). Зберігати такі трубки слід подалі від гризунів.
Емітери. Пристрій, який встановлюється в трубку або крапельну стрічку. Емітери контролюють подачу води у бруньку. Це невеликий пластиковий пристрій, який встановлюється на крапельну трубку чи стрічку. Деякі трубки вже містять вбудовані емітери, такі трубки дорожчі. Найбільш поширені емітери випускають 4 л. води на годину, але й інші типи. Ми окремо присвятимо статтю емітерам та розглянемо всі типи.
Заглушка. Важливий елемент без якого жодна крапельна система не зможе функціонувати. Як правило, встановлюється в кінці ряду трубки або стрічки, так щоб система була замкнута і вода не витікала з системи. Також із заглушками зручніше прочищати систему поливу. Хочу зазначити, що крапельну систему поливу рекомендується прочищати не менше ніж на рік.
На цьому закінчимо нашу першу статтю. У ній ми розглянули комплектуючі, які використовуються для монтажу системи крапельного поливу та основні переваги її використання. У наступних статтях я зроблю огляд кожного елемента.
Придбати комплектуючі для крапельного поливу можна у нас на сайті. У нас представлені найпопулярніші бренди у будь-якому ціновому діапазоні.